1 3 2
Aneta Langerová > Novinky > Kubišová a Langerová hrají Sidonii Nádhernou - kopie

Kubišová a Langerová hrají Sidonii Nádhernou - kopie

2.7.2013

V novince Ungeltu jsou největším zážitkem.

Z představení Touha jménem Einodis v Ungeltu vyzařuje vzájemná empatie, láskyplná vřelost a noblesa, což není v době myšlenkově vyprázdněných zábavních produktů vůbec málo. Inscenaci nechybí jemně ironický nadhled ani vtipná "kabaretní" čísla.

Nevšední život Sidonie Nádherné, šlechtičny, múzy, přítelkyně a milenky slavných mužů, by vydal spíš na atraktivní velkofilm než na skromný komorní muzikál, jaký na své letní scéně uvádí pražské Divadlo Ungelt.

Inscenace Touha zvaná Einodis také není žádné strhující hudební drama, ale spíš fakty poučené písňové vzpomínání, odlehčené kultivovaným humorem a prodchnuté nostalgií po staré dobré Evropě a její kultuře.

Jeho leitmotivem je touha po svobodě a odvaha ženy být sama sebou za všech okolností. 

 

muzikal.jpg

Marta a Aneta jako Nádherné

O roli nekonvenční baronky Sidonie se podělily dvě netuctové zpěvačky, Marta Kubišová a Aneta Langerová. První představuje bilancující, osamělou Sidi na sklonku života, druhá je jejím dívčím alter egem, vášnivou milenkou a "rebelkou" Donie.

Jejich hravé srozumění , uvolněnost a bezprostřednost, s nimiž do rolí vkládají své autentické osobnostní dispozice, jsou největším zážitkem z inscenace. Charismatická Kubišová v Sidonii předala svou vnitřní sílu a jindy úsporná Langerová s ní objevila lecjaké holčičí zbraně. 

Ungelt je právem oblíbený "rodinný" podnik, který ctí pravidla i komediantský étos soukromých divadelních produkcí. Zúčastněné tvůrce - autorku libreta Martu Skarlandtovou, skladatele Karla Štolbu, Martu Kubišovou i principála divadla Milana Heina, který v inscenaci také hraje a zpívá - spojují nejen dlouholeté pracovní vazby, ale také spříznění či osobní blízkost.

 

Sidi potkává Donie

Z představení Ungeltu vyzařuje vzájemná empatie, láskyplná vřelost a noblesa, což není v době myšlenkově vyprázdněných zábavních produktů vůbec málo. Ocenit je třeba i šlapající doprovodnou kapelu, kterou v jiných divadlech často šidí playbackem.

Ale taky je třeba přiznat, že nic zásadně překvapivého diváka v této inscenaci nečeká. Dosyta si užije klidných, zaběhaných, nekonfliktních a občas i trochu nudných divadelních a hudebních forem. Po všech stránkách příjemné retro.

Zatímco v Čechách zní budovatelské písně, osamělá, stárnoucí Sidi se v anglickém exilu nad svazky dopisů a zabalenými kufry ohlíží do minulosti. Nacisté z jejího milovaného parku a zámku ve Vrchotových Janovicích udělali vojenské cvičiště, komunisté je znárodnili. Zbyly jí jen darované cigarety a vzpomínky. V nich se Sidi setkává s Donie - sama se sebou. A také s těmi, kteří jí vstoupili do života: s bratrem Johanesem, malířem Maxem Švabinským, celoživotním přítelem, rakouským novinářem a spisovatelem Karlem Krausem, básníkem Rilkem, excentrickým hrabětem Thunem...

Co příběh, to píseň, v níž mohou Marta Kubišová a Aneta Langerová osobitě vyzpívat nenaplněné Sidoniiny sny, vzdor, milostnou touhu, bolest a zklamání, ale také sílu, která se nikdy nevzdává.

Muzikál k zamyšlení

Inscenaci nechybí jemně ironický nadhled ani vtipná "kabaretní" čísla. V jednom z nich se ve fraškovitém výjevu projeví patetický milenec Max Švabinský jako komický slaboch, v jiném Max Thun demonstruje svoji teorii pohybu na imitaci zvířat. Oba pány i poněkud koženého Sidoniina rádce Rilkeho hraje, zpívá a tančí v suverénních proměnách Igor Orozovič.

Milan Hein jako Karl Kraus v operetní stylizaci připomíná spíše profesora Higginse z My Fair Lady než ostrého ironika a společenského kritika. Jako "zjihlý pejsek" ale hledí na Sidi tak oddaně, že mu to snad i odpustíme.

Vše se děje na pozadí zániku meziválečné Evropy, jenž je mimo jiné zachycen v dokumentárních filmových projekcích. Při denním světle jsou téměř neviditelné, až se bude dříve stmívat, sehrají možná v inscenaci režiséra Pavla Ondrucha zásadnější roli.

Tenhle letní "muzikál" sice nemá pořádně vlezlou "pecku", kterou by si člověk jen tak broukal cestou domů, ale zas má o čem přemýšlet. Třeba co znamená Einodis.


 

Článek uvedl server ihned