1 3 2
Aneta Langerová > Novinky > 8 hlav šílenství

8 hlav šílenství

3.2.2015

Podpořte projekt na dokončení filmu.

 

Film inspirovaný neuvěřitelným osudem ruské básnířky Anny Alexandrovny Barkovové

Sovětské Rusko, rok 1921, mladičká Anna Barkovová má před sebou hvězdnou kariéru, právě jí vychází první sbírka, prý bude největší ruskou básnířkou, která zastíní samotného Puškina. O pár let později už se ale Anna tísní v nákladním vagónu, který směřuje do neobydlených stepí Kazachstánu. Nebude to její jediná cesta ani její jediný lágr. Básnířka Anna Alexandrovna Barkovová strávila v lágrech sovětského Gulagu 22 let svého života.


O čem je náš film?

O Anně Barkovové? To by bylo příliš troufalé. O sovětských lágrech? Příliš obecné. O lásce? Ach ano, všechny filmy jsou o lásce, bohužel, i ten náš. Ne, ne, naopak, hrdě tady prohlašujeme, že i náš film je o lásce. Ale také o svobodě a o tvorbě. Namítnete jaká pak svoboda a tvorba v totalitním systému? A přece je to možné a právě o tom je náš film. Mohou vás mučit fyzicky i psychicky, mohou vás třeba i zabít, pokud si uchováte svou vnitřní svobodu, svůj vnitřní svět, nedostanou vás. Nezlomí.

V neposlední řadě je náš film o jedné veliké zemi, která se ne a ne vzpamatovat ze všech hrůz, které ji v minulém století uchvátily a uchvacují dodnes. A tak, jako nás Vergilius provedl peklem v Dantově Božské komedii, či Andrej Rublev středověkou Rusí v Tarkovského filmu, provede nás naše Anna Ruskem 20. století. Na pozadí jejích absurdních životních kotrmelců demonstrujeme nejen důležité politické či společenské okamžiky minulého věku, ale také postupný totální rozklad společnosti, všeprostupující marasmus a zkázu.

Ano, téma našeho filmu není nejveselejší. To však neznamená, že se musí podávat drastickým, resp. jenom drastickým způsobem. Zcela jistě dojde i na slušnou dávku trapného humoru, kterému se sice směje pouze režisérka, ale divák má aspoň čas se nadechnout. Nebo zalapat po dechu?

A pak je tu hlavní hrdinka. A její představitelka. Už ani nevím, kdo je kdo. Možná budete zklamaní, protože ve filmu žádná Aneta Langerová není vidět. Sledujeme charismatickou, nepříjemnou, ironickou, lehce arogantní, lehce asociální, plachou, dojemnou, zamilovanou osobu. Sledujeme Annu Alexandrovnu Barkovovou. A to si pište, že nezazpívá ani notu. A vás ani nenapadne to po ní chtít. 

 

Co chceme a proč jsme tady?

Na filmu 8 hlav šílenství pracuji od roku 2008. Po letech přemítání, jak toto částečně i "lágrové téma" vůbec uchopit, po letech načítání odborné literatury, cestování na autentická místa (expedice na Sibiř), několika verzí scenáře, hledání představitelky hlavní role, marném shánění dostatečného obnosu, se v únoru 2013 s minimem peněz přece jen začalo natáčet.

Razím zřejmě radikální filozofii, že "než špatný film, raději žádný". Když tu větu vyslovíte na začátku projektu, všichni vám ji horlivě odkývají. Když ji vyslovíte během roztočeného projektu, všichni zblednou. Utratila se již spousta státních peněz, tak „něco“ prostě musí vzniknout!

Ale „něco“ my kategoricky odmítáme. Proto jsme tady. Abychom mohli i s vaší pomocí dokončit silný (a bohužel v dnešní době velice potřebný) film o tvorbě, ne/svobodě, talentu a samozřejmě lásce. Abychom i s vaší pomocí dokončili dobrý film. Protože je přece jasné, že "než špatný film, raději dobrý". 

Dnes máme natočeno zhruba 80 % filmu. Zbývá dotočit pár zásadních scén a pak následuje téměř roční postprodukce. (animace, triky...) A i když 8 hlav šílenství kupodivu není žádný velkofilm, spíše naopak, abychom jej mohli dokončit podle našich představ, potřebujeme vaši pomoc.

Výroba filmu je velmi drahá záležitost a Vy se můžete právem ptát, jak nás může vytrhnout nějakých 380 000 korun, když se rozpočty filmů (i těch nízkorozpočtových) pohybují v milionech? A budete se divit, může. Část „velkých“ peněz jsme utratili za natáčení, další část „velkých“ peněz vyinkasujeme po dokončení filmu (a z nich zpětně zaplatíme nejrůznější postprodukční faktury), ale abychom mohli film dokončit, potřebujeme na něm pracovat neustále a v tom nám výrazně pomohou i peníze „menší“. A těch se nám nedostává. Konkrétně tuto vybranou částku použijeme velkou měrou na realizaci výtvarných a animovaných scén, které tvoří důležitou součást filmu, a my bez nich nemůžeme podniknout další kroky směrem k postprodukci. K tomu potřebujeme plné nasazení naší skvělé výtvarnice Anny Krtičkové, která již připravila spoustu úžasných návrhů a teď je „jenom“ zrealizovat.

Jak už jsem se zmínila, po dotočení chybějících obrazů nás čeká náročná a dlouhá postprodukce. Proto prosím o trpělivost zvláště ty podporovatele, jejichž odměny jsou vázány na dokončení projektu. O to větší však bude Vaše radost, když někdy v prvním půli roku 2016 (ano, ano, to by už snad mohl jít film do kin) obdržíte mail s oznámením o doručení odměny.

Film 8 hlav šílenství nebude vůbec snadná podívaná. Ale nebojte se, nemusíte mít v kapse diplom z ruské historie, ani mít nakoukáno tisíce filmů. Musíte jediné. Přemýšlet. Nebo aspoň vnímat. A já slibuji, že se u toho i skvěle pobavíte.

Děkuji vám za podporu!

Marta Nováková

režisérka filmu 8 hlav šílenství

Odkaz na projekt: https://www.hithit.com/cs/project/1055/8-hlav-silenstvi